Poszukując najlepszej metody zdobienia materiałów i przedmiotów dopasowanej do Twoich potrzeb z pewnością bierzesz pod uwagę szereg czynników, takich jak jakość wykonania wybranego wzoru czy też jego trwałość. Szczególnie w przypadku, gdy zależy Ci na wykonaniu estetycznych gadżetów reklamowych służących szerzeniu świadomości Twojej marki oraz pozyskiwaniu nowych klientów. W zależności od materiału, możesz wybierać wtedy spośród znakowania odzieży za pomocą sitodruku lub haftu komputerowego, nanoszenia drukowanych naklejek na przedmioty, a także grawerowania – na nim tutaj się skupimy.

Czym jest grawerowanie?

To technika zdobienia materiałów polegająca na tworzeniu w nich wyżłobień. Nowoczesne metody wiążą się z wykorzystaniem laserów, które z najwyższą precyzją usuwają części materiału z powierzchni przedmiotu, aby powstał w nim wzór. Najpierw jednak projekt (który dokładnie określa układ linii cięcia) musi zostać wprowadzony do komputera urządzenia. Następnie steruje on głowicą oraz emitowanym promieniem lasera według projektu.

Na jakich materiałach można grawerować?

Ta metoda znakowania świetnie sprawdza się na całej gamie materiałów: metalu, drewnie, skórze naturalnej i ekologicznej, a nawet szkle oraz tworzywach sztucznych. Istotne jest jedynie, aby powierzchnia przedmiotu nie posiadała nieregularnej powierzchni. Aby projekt został wiernie odwzorowany warto upewnić się, że jest gładka i stosunkowo płaska.

Grawer najczęściej możesz spotkać na biżuterii - między innymi na złotych obrączkach czy metalowych zawieszkach do bransoletek. Poza tym, często stosuje się go na drewnianych pudełkach prezentowych czy elementach dekoracyjnych, szklanych trofeach czy gadżetach, takich jak długopisy i breloki.

Zalety grawerowania

Jego zastosowanie jest szerokie ze względu na szereg pozytywnych cech, jakimi się charakteryzuje. Należą do nich:

  • niezwykła precyzja wykonanego wzoru,
  • odporność na ścieranie i wieloletnia trwałość,
  • bezpieczeństwo dla zdrowia wynikające z braku konieczności stosowania chemikaliów,
  • łatwa powtarzalność,
  • szybkość wykonania,
  • możliwość realizacji projektu w różnych rozmiarach (nawet na drobnych przedmiotach).

Jeśli więc zależy Ci na wyjątkowej elegancji zdobienia, doskonałej trwałości oraz krótkim czasie jego realizacji, zdecydowanie warto postawić na grawerowanie.